Czy wolno biegać z wózkiem / przyczepką rowerową po ścieżce rowerowej? Savoir-vivre biegającego rodzica...
14.jpg

Wielu rodziców na forach i grupach biegających rodziców z wózkiem / przyczepką rowerową porusza problem biegania po ścieżkach rowerowych, które wielokrotnie są w lepszym stanie niż chodniki, które biegną równolegle przy nich.

W związku z powyższym postanowiliśmy zaczerpnąć wiedzy u źródła wysyłając zapytanie do Rzecznika Prasowego Komendanta Głównego Policji - czyli uderzyliśmy z tematem najwyżej jak się dało:)
Poniżej odpowiedź, która rozstrzygnie wątpliwości i pozwoli poruszać się zgodnie z obowiązującymi przepisami, nie narażając innych uczestników ruchu drogowego i siebie wraz z pasażerem  np. na mandat:)

Droga dla rowerów jest przeznaczonym wydzielonym pasem terenu (ciągiem komunikacyjnym) przeznaczonym wyłącznie dla ruchu rowerowego. W związku z tym poruszanie się na niej biegacza z wózkiem biegowym jest niedozwolone.


Natomiast jeśli chodzi o rower z przyczepką rowerową to może on poruszać się po drodze dla rowerów przy spełnieniu wymagań określonych w Prawie o Ruchu Drogowym i rozporządzenia w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.
Aby móc legalnie poruszać się z rowerem z przyczepką po jezdni i drogach rowerowych powinna być ona wyposażona w:

- dyszel wyposażony w urządzenie sprzęgowe uniemożliwiające przewrócenie się przyczepy w przypadku przewrócenia się roweru (nie dotyczy przyczep jednokołowych),
- przynajmniej jedno światło pozycyjne, czerwone, z tyłu przyczepy,
- przynajmniej jedno światło odblaskowe czerwone, z tyłu przyczepy,
- w przypadku, gdy przyczepa jest szersza od roweru ją ciągnącego, jedno światło z przodu, barwy białej.Szerokość zestawu poruszającego się po drodze dla rowerów ogranicza definicja roweru. Powyżej 90 cm szerokości mówimy już o wózku rowerowym.
Wózek o szerokości pow. 90 cm nie może poruszać się drogą dla rowerów. Są to np. duże rowery cargo ,czy też riksze do przewozu turystów.
Reasumując :
- przyczepką rowerową można jeździć po jezdni lub po drodze dla rowerów;
- nie można jeździć po chodniku, chyba, że jest się opiekunem dziecka do lat 10 jadącego samodzielnie na rowerze. W innym przypadku odpowiednią drogą jest droga rowerowa lub jezdnia.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.